Nové postupy si musíme osvojiť, kým sa stanú rutinou. Musíme si ich jednoducho natrénovať. Mnohonásobne to platí pri práci s technológiami. Veľmi rýchlo sa vyvíjajú, pribúdajú tu nové funkcie, s ktorými sa musíme skôr či neskôr zžiť. V tomto článku sa podelíme o skúsenosti a zistenia, ktoré vzišli z interných školení zameraných na používanie aplikácií Microsoft 365, používané našou spoločnosťou viac než sedem rokov, a doplnené aj o poznatky získané u zákazníkov.
Vývoj moderných technológií prináša do firemného prostredia neustále výzvy a spoločnosť Lunys sa im nebráni. S investíciou do vzdelávania zamestnancov a implementáciou Microsoft 365 otvárajú dvere novým možnostiam spolupráce a efektivity v tímoch. Absolventi školenia zdieľajú svoje príbehy, pocity a skúsenosti, ukazujú, že modernizácia nie je len trendy, ale zároveň aj nevyhnutnosťou pre úspešné firmy.
O kybernetických nástrahách a z toho vyplývajúcej dôležitosti vzdelávania a osvety v oblasti kyberbezpečnosti firiem sme hovorili so špecialistom spoločnosti ESET Júliusom Seleckým, ESET Senior Technical Pre-Sales Representative.
Digitálne dvojča predstavuje moderné IT riešenie umožňujúce efektívne riadiť procesy a prevádzku malých aj veľkých spoločností či monitorovať prostredie, v ktorom zamestnanci pracujú a trávia podstatnú časť ich životov. Ide o digitálnu kópiu akéhokoľvek objektu, nech už je ním čokoľvek – výrobná hala, parkovací dom, pohyb osôb alebo tovarov v logistike či strojov v priemysle.
V neustále sa vyvíjajúcom prostredí kybernetickej bezpečnosti je najväčšou devízou spoločnosti jej špecializovaný tím odborníkov. V spoločnosti GAMO chápeme, že synergia medzi našimi zamestnancami je základom nášho úspechu, pretože sa snažíme neustále inovovať a riešiť naliehavé problémy. Vďaka viac ako 30 rokom spoľahlivých IT služieb pre verných aj nových zákazníkov je jasné, že naše úspechy sú skôr výsledkom tímového úsilia než práce jednotlivca.
Pre firmy je z hľadiska bezpečnosti kriticky dôležité ustrážiť, aby bol každý softvér aj operačný systém aktualizovaný na najnovšiu verziu. Mnohé aplikácie totiž obsahujú v určitom čase bezpečnostné chyby, takzvané zraniteľnosti, cez ktoré sa útočníci dokážu nabúrať do celej siete. Jediný spôsob ako zraniteľnosti opraviť je prostredníctvom aktualizácie. Preťažené IT tímy však často odsúvajú nasadzovanie záplat na druhú koľaj. Dobrou správou je, že firmy môžu túto časovo náročnú úlohu zveriť do rúk bezpečnostnému riešeniu.
Zo štúdie Veeam 2023 Ransomware Trends Report vyplýva, že 93 % útokov ransomvéru je zameraných na zálohy, pričom 75 % týchto útokov je aspoň čiastočne úspešných. Ak sa hekerom podarí vymazať alebo zašifrovať záložné dáta, je pravdepodobnejšie, že organizácia zaplatí výkupné. Odborníci na IT a kybernetickú bezpečnosť vedia, že kritickou súčasťou stratégie kybernetickej odolnosti musí byť dôveryhodná, čistá záloha, ku ktorej má firma prístup kedykoľvek a odkiaľkoľvek.
V júni 2023 sa viac ako 150 významných európskych spoločností, vrátane Renault, Heineken, Airbus či Siemens, podpísalo pod kritický otvorený list smerom k Európskej únii. Podľa nich návrh Aktu o umelej inteligencii v jeho aktuálnom znení môže eliminovať príležitosť, ktorú technológia AI poskytuje Európe, aby sa "opäť pripojila k technologickej špičke".
Kybernetická bezpečnosť sa týka každej organizácie či firmy. Požiadavky smernice NIS2 by ste nemali riešiť kvôli tomu, že ich stanovuje vyhláška a z nedodržania môžu hroziť pokuty. Ale preto, že nebezpečenstvo útoku je stále prítomné.
Kybernetická odolnosť, online ochrana spoločnosti a hospodárstva, sú jednou z priorít Európskej únie a každej zodpovednej krajiny. Pre zdravé fungovanie 24/7 je však nevyhnutné prijímať pravidlá správneho správania sa zdola. Od jednotlivých segmentov, firiem, jej vedúcich pracovníkov, po každého jedného zamestnanca. O potenciálnych hrozbách a proaktívnych rozhodnutiach hovoríme so Zuzanou Omelkovou, obchodnou riaditeľkou a expertkou na kybernetickú bezpečnosť GAMO a.s.