Zena v dielni

Staré, nové, najnovšie. Vyvraciame všetky mýty o cloude!

Cloud si získava čoraz väčšiu pozornosť aj na Slovensku. Pre firmy je ideálnym riešením ako sa prioritne sústrediť na rozvoj a budovanie svojho biznisu, nie mať starosť o vlastné servery a IT. Napriek tomu sa mu niektoré stredné a menšie firmy bránia. V mnohým prípadoch podliehajú fámam, ktoré zavádzanie cloudu sprevádzajú na celom svete. Opakujúce sa otázky sú: Je to pre mňa rentabilné? Budem musieť školiť a platiť nových ITčkárov? Nie sú dáta bezpečnejšie doma na vlastných serveroch? Čo keď bude poskytovateľ sledovať a predávať moje obchodné tajomstvá?

Pozrime sa pozornejšie.

MÝTUS 1 Malá firma vraj nevyužije cloudové služby a je to pre ňu nerentabilné

Fakt: Cloud už dávno nevyužívajú len veľké korporácie. V čoraz väčšej miere je výhodný vo využití či finančnej dostupnosti aj pre menšie a stredné podniky s desiatkami zamestnancov. Vďaka škálovateľnosti si každý z nich nastaví a zaplatí parametre, ktoré aktuálne potrebuje, a nabehne na systém. Ten cloudový je jednoduchý, dynamický a bezpečný.

MÝTUS 2 Cloud nie je vhodný pre prácu na home office

Fakt: Naopak. Pomocou cloudu môžu všetci zamestnanci spravovať údaje a pripojiť sa na firemnú databázu, maily aj aplikácie odkiaľkoľvek a z akéhokoľvek zariadenia. Či už je to tablet, smartfón alebo počítač. Cloud je navyše pri práci z domu ideálnym riešením ako IT systémy zjednodušiť, no zároveň zabezpečiť, aby fungovali bezpečne a tak ako majú. Aj pandémia nám ukázala, že je dôležité vedieť sa rýchlo prispôsobiť zmenám.

MÝTUS 3 Dáta sú v serverovni bezpečnejšie ako v cloude

Fakt: Cloud je v súčasnosti najbezpečnejšou formou úschovy dát. Poskytuje niekoľkonásobne lepšiu ochranu, nakoľko ju prevádzkovatelia vykonávajú na profesionálnej úrovni a disponujú špičkovými bezpečnostnými odborníkmi. Zároveň vykoná synchronizáciu údajov, ktoré sú automaticky zálohované a dostupné na všetkých zariadeniach. Tiež je možné definovať politiku zdieľania adresátov s určením prístupových práv do jednotlivých systémov.  Základom je, aby poskytovateľ niesol zodpovednosť za prevádzku infraštruktúry, dostupnosť a bezpečnosť. Vtedy bude cloud fungovať dobre. Poskytovateľ by mal zároveň preukázať zabezpečenie všetkých týchto služieb. Ak ich dostatočne preukáže, netreba sa obávať zlyhania a cloudu plne dôverovať.

MÝTUS 4 Cloud je 100-percentne bezpečný

Fakt: Tu treba povedať, že nie je, ale… Technické riešenia cloudu sú rozhodne bezpečnejšie ako privátne riešenia, no tak ako v každom odvetví musíme brať do úvahy ľudský faktor. Ten predstavuje najväčšie riziko v osobnom živote i v podnikaní. Prevenciou je správna edukácia a komunikácia ku zamestnancom – vytvorenie „ľudského firewallu“.

Aj tu však platí, že systémy a prechod do cloudu sú spravované odborníkmi, ktorí dokážu predchádzať bezpečnostným rizikám z hľadiska niekoľkých bezpečnostných úrovní. Navyše, ak aj k incidentu dôjde, svojim rýchlym prístupom a znalosťami vedia reagovať oveľa rýchlejšie. Postup a riešenie problému je tak komplexnejšie a zaberie omnoho menej času, ako keď sa problém vyskytne v prostredí firmy a u tematiky neznalých zamestnancov. Nie každý má totiž dostatočný prehľad o kyber odolnosti = kyberbezpečnosti. 

Cloud poskytovatelia by mali preukázať svoje schopnosti, ak tak urobia, nie je dôvod neveriť zabezpečeniam ich riešení.

MÝTUS 5 Cloudom dávam prístup k dátam tretej osobe

Fakt: Všetko záleží od konkrétneho providera. Väčšinou však platí, že ten nemá najmenší záujem (čas, ľudské zdroje a technológie) čítať súkromné údaje, účtovníctvo či výrobné tajomstvá kohokoľvek. Naviac zákazník má možnosť dáta kryptovať (heslá, kľúče ap.) a tým si chráni dáta pred cloud providerom.

MÝTUS 6 Cloud nahradí klasické IT oddelenia

Fakt: Cloud ani ich poskytovatelia v žiadnom prípade nenahrádzajú IT zamestnancov. Naopak, odbremeňujú ich od práce, na ktorú im vo vyťaženom pracovnom prostredí nezostáva čas. IT špecialisti sa tak môžu plnohodnotne venovať svojej agende starostlivosti o kritické aplikácie, rozvoj a chod spoločnosti.

MÝTUS 7 Cloud zvýši nutnosť investícií do nových zamestnancov a školení

Fakt: Aj tu platí presný opak. Výhoda cloudu a jeho poskytovateľov je tá, že nie je potrebné zamestnávať viac pracovníkov. Firma prenesie kompetencie na poskytovateľa a ten zabezpečí správne fungovanie služieb. O dáta sa starajú profesionáli, ktorých netreba vnútropodnikovo školiť.

MÝTUS 8 Cloudové riešenie je finančne náročnejšie

Fakt: Síce sa to na prvý pohľad môže zdať, v konečnom dôsledku firma v cloude ušetrí. Je to dané predovšetkým jeho škálovateľnosťou. Zákazník totiž vždy platí len za výkon, ktorý aktuálne potrebuje. Navyše sa firma zbaví starostí a investície do nového HW alebo jeho upgradu. Taktiež sa v cloude šetria peniaze za licencie, napríklad Microsoft licencie, a to podľa aktuálneho počtu zamestnancov alebo podľa počtu využívaných virtuálnych serverov.

Príklad na záver

Predstavme si online obchody pred Vianocami. Aby zvládli nápor predvianočného nakupovania, zvýšia nielen počet brigádnikov, ale aj výkon informačného systému na dané obdobie (práve vďaka škálovateľnosti cloudu). V januári následne výkon znížia, presne tak, ako sa im to bude hodiť.

Odborníci sa zhodujú, že pre firmy bude čoraz výhodnejšie nahradiť vlastný hardware cloudom. S pribúdajúcimi ransomvérovými útokmi navyše nebude jej finančná dostupnosť jediným faktorom, ale už dnes čoraz viac rezonuje aj otázka bezpečia. K nim sa pridajú ako výhody aj komplexnosť, šitá na mieru firmy, legislatíva, najdostupnejšia a najrýchlejšia technická podpora či benefity prispôsobenia služby k aktuálnej potrebe prevádzky alebo riešenia problému.

Aktuálnou otázkou tak nie je či ísť do cloudu, ale skôr to, ako rýchlo, do akého typu, a s ktorým poskytovateľom.

Publikované: 4. novembra 2021

Jana Kohárová

Obchod

Tento článok je súčasťou magazínu č.

Publikované: 4. novembra 2021

reklama
reklama