GAMO-POI04-26

Balíček IT opatrení ako recept na krízu

Energetická kríza má aj svoje pozitíva. Núti nás žiť úspornejšie, šetrnejšie k našej planéte, a myslieť na budúcnosť a bezpečnosť našich detí. Neplytvať a zefektívniť vyvinuté úsilie pre dosiahnutie cieľa. Premýšľať ako a kde ušetriť, čo optimalizovať a čo automatizovať. To isté platí pre biznis.

Nevyhnutnou súčasťou každej dobre fungujúcej spoločnosti je proces bezpečnej transformácie v oblasti digitalizácie a automatizácie procesov. Tento musí korešpondovať s požiadavkami bezpečnosti pri manipulácii pre biznis kritickými dátami. Jedine tak dokážeme zabezpečiť efektívne fungovanie spoločnosti.

A práve vďaka moderným IT technológiám môžeme dopady ekonomickej krízy zmierniť. Ako na to?

Zhromažďovanie a vizualizácia dát v reálnom čase s cieľom optimalizácie rôznych procesov môže byť kľúčová pre štíhle riadenie výroby alebo odhaľovanie plytvaní energiami. Ak má firma desiatky závodov, je pre ňu obrovským prínosom, keď monitoruje a prispôsobuje proces výroby, logistiky či skladu v reálnom čase z aplikácie na mobilnom zariadení. Identifikuje tak prípadné bezpečnostné riziká, ktoré môžu ohroziť chod prevádzky, a poskytuje možnosť okamžitého zásahu. Áno, samotná vizualizácia napadnutí nebola doposiaľ silnou stránkou bezpečnostných systémov, ale digitálne dvojča posúva aj túto oblasť do novej dimenzie.

Dôležitou súčasťou každého biznis kritického procesu je aj nastavenie adekvátnej bezpečnosti tohto procesu. Potvrdzuje sa, že nechať si poradiť s problémom, preveriť systémy alebo infraštruktúru a zvýšiť ich pridanú hodnotu na maximum, sa oplatí. Nesmierne dôležitou aktivitou sú edukačné kampane kybernetickej bezpečnosti pre zamestnancov. Sofistikované phishing správy či malvérové hrozby sú namierené priamo na nich. Naučte ich preto ešte vopred, ako takéto správy identifikovať a ako sa správať v prípade, keď sa hrozba vyskytne.

Cloud ako flexibilné a škálovateľné riešenie dokáže v tomto smere ponúknuť veľa príležitostí. Mnoho úspor pramení už z podstaty cloud computingu: platíte len za službu, ktorú aktuálne využívate. Vaše interné zdroje, ľudské aj finančné, nie sú míňané na prevádzku a servis, môžete ich sústrediť na nové rozvojové projekty. Čo poviete? Najvyšší čas prehodnotiť prevádzku vlastných serverov a začať využívať ich kombináciu s cloudovými službami v hybridnom modeli prevádzky IT infraštruktúry.

Nové lekcie z balíčka IT opatrení vám vďaka ochote partnerov a klientov komunikovať a zdieľať pozitívne aj negatívne skúsenosti z každodennej praxe prinášame na stránkach štvrtého vydania magazínu.

A nezabudnite, že akékoľvek opatrenia, ktoré vo firme zavediete, potrebujú svoj čas, reálne ich oceníte až z dlhodobého hľadiska, preto s nimi začnite už dnes.

Publikované: 21. decembra 2022

Kristián Alakša

Generálny riaditeľ

GAMO a.s.

Tento článok je súčasťou magazínu č.

Publikované: 21. decembra 2022

reklama
reklama