1042-GAMO-POI5-2

Záchranné koleso kybernetickej bezpečnosti

Keď sme s kolegami diskutovali aké témy z IT-čka by sme pripravili do 5. vydania, jednoznačne prevládali tie, čo sú spojené so zvyšovaním úrovne kybernetickej odolnosti. Áno, môžete si povedať, že sa dookola opakujeme. Ale je to dôležité! Ako je fascinujúce sledovať rýchlo sa meniace technologické trendy, hlavne masívny rozvoj v oblasti umelej inteligencie, tak nás v opačnom garde stále fascinuje naša nepoučiteľnosť, ktorú vo veľkom využívajú útočníci v kyber priestore.

Aj na Slovensku sa pravidelne stretávame s prípadmi útočných kampaní. Ľudia sú podvodníkmi klamaní a prichádzajú o svoje alebo firemné peniaze. Phishingové stránky sú na nerozpoznanie od reálnych, sú vytvárané čoraz sofistikovanejšie a ťažšie sa rozpoznávajú od tých originálnych.

Preto je dôležité, aby sme prinášali informácie, ktoré ukážu rôzne spôsoby ako sa v online svete chrániť, mať zabezpečené zariadenia aj dáta. Musíme byť pripravení na všetky možné scenáre, naučiť sa rozpoznávať podvodné e-maily a webstránky. Byť obozretní, keď klikáme na rôzne odkazy, a opatrní pri otváraní neznámych príloh. Nesmieme zabúdať na pravidelné aktualizácie zariadení – mobil, notebook. Určite neodporúčame používanie verejných wifi sietí, a o tom, že dvojfaktorová autentifikácia je ‚must have‘, už ani nedebatujme.

Vraciame sa aj k témam, ktoré odzneli na podujatí GAMO koncom marca 2023. Venujeme sa službám zálohovania v cloude, upozorňujeme na fakt, že výber bezpečnostného nástroja je ideálne prispôsobiť hlavne potrebám firmy. Ak k obsluhe EDR/XDR riešení nemáte odborne zdatných ‚bezpečákov‘, zverte sa do rúk špecialistov, ktorí preberú starostlivosť o bezpečnostný monitoring, detekciu a reakcie na incidenty v rámci poskytovanej služby.

Kybernetická odolnosť je o zodpovednom prístupe k ochrane nášho súkromia a dôverných informácií. Príjemné čítanie.

Publikované: 21. júna 2023

Zuzana Omelková

Kybernetická bezpečnosť

Tento článok je súčasťou magazínu č.

Publikované: 21. júna 2023

reklama
reklama