Fotograf pracujuci s notebookm a tabletom

ESET Small Business Security: Zabezpečenie prispôsobené malým firmám

Malé firmy sa často mylne domnievajú, že pre kybernetických útočníkov nie sú dostatočne zaujímavým terčom. Podceňujú preto bezpečnostné opatrenia, čo kyberzločinci neváhajú využiť. Následky môžu byť pritom devastačné – od úniku citlivých údajov o zákazníkoch až po finančné straty.

Kyberútok môže zruinovať vašu snahu

Ak máte malú firmu, pravdepodobne vám nie je cudzie pracovať 12 hodín denne. Môže sa vám dokonca zdať, že robíte neustále, či už riešite dane, komunikujete s klientmi alebo propagujete svoje podnikanie na sociálnych sieťach.

Pravdepodobne ste si do notebooku nainštalovali aj firewall, no jedného dňa i tak zistíte, že sa niekto nabúral do vášho bankového účtu alebo zneužil vaše firemné údaje. Možno prídete o peniaze či dôveru svojich klientov a určite stratíte drahocenný čas pri pokusoch opäť naštartovať svoj biznis. 

Ide o realitu pre množstvo malých firiem a drobných podnikateľov, ktorí čelia rastúcim rizikám vyplývajúcim z digitálnych hrozieb. Napríklad podľa minuloročného prieskumu britského ministerstva vedy, inovácií a technológií až 31 % firiem s menej ako 10 zamestnancami zažilo kybernetický útok alebo narušenie bezpečnosti. Takýchto podnikateľských subjektov je pritom v Spojenom kráľovstve viac ako 5 miliónov libier. 

Kto a prečo je ľahkým cieľom pre hackerov?

Menšie firmy často neveria, že sú zaujímavým cieľom z dôvodu svojej veľkosti. Podnikatelia sa navyše nazdávajú, že si nemôžu dovoliť komplexné a moderné bezpečnostné riešenie. Okrem toho môžu používať zastaraný a nepodporovaný softvér či nemať dostatočné vedomosti ani čas na vzdelávanie sa v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Toto všetko veľmi dobre vedia aj útočníci. Pravda je taká, že mnoho z nich ide často najľahšou možnou cestou a zameriava sa na obete, ktoré zanedbali bezpečnostné opatrenia. V takomto prípade idú v podstate na istotu, pričom nemusia strácať čas prelamovaním sofistikovaných obranných mechanizmov veľkých korporácií.

Čo im hrozí?

Jedným z najobávanejších strašiakov je nielen pre menšie spoločnosti únik údajov. Môže ísť o stratu citlivých informácií o zákazníkoch či bankových a platobných údajov. K takýmto škodám najčastejšie dochádza v dôsledku phishingu či napadnutia účtu.

Problém predstavuje aj zneužitie slabo zabezpečených osobných zariadení na kompromitáciu firemných systémov. Hrozbou je aj fyzická krádež týchto zariadení, po ktorej sa pri zanedbaní opatrení môžu útočníci dostať k citlivým údajom. V USA napríklad nahlásili krádež viac ako dvoch miliónov notebookov, pričom výška súvisiacich strát údajov sa vyšplhala na viac ako 7 miliárd dolárov.  

Ako sa chrániť?

Takýto dlhý zoznam hrozieb môže byť nepríjemný, ak si uvedomíme, koľko je potrebné urobiť na ochranu firmy: zálohovať údaje, chrániť servery, mať zavedenú dobrú politiku hesiel, ideálne v kombinácii s dvojfaktorovou autentifikáciou, nainštalovať si bezpečnostné riešenie na ochranu koncových zariadení, ako aj riešenia proti krádeži, a absolvovať školenie o kybernetickej bezpečnosti s cieľom vedieť identifikovať znaky najčastejších druhov podvodov.

Je však celkom pochopiteľné, že malé firmy a podnikatelia si popri svojich bežných povinnostiach a zodpovednosti nenájdu čas na to, aby sa zaoberali kybernetickými útokmi. Snažiť sa vyriešiť všetky tieto hrozby jednotlivo nastavením VPN, správcu hesiel, firewallu, mobilného bezpečnostného riešenia, šifrovania údajov a ochrany bankovníctva, je neudržateľné.

Buďte o krok vpred

Mnohé firmy kedysi investovali do samostatných produktov na riešenia jednotlivých digitálnych nástrah. Časy sa však zmenili a na odvrátenie širokého spektra hrozieb jednoduchý antivírus či firewall nestačí. Potrebné je komplexné zabezpečenie všetkých zariadení, ktoré pri podnikaní používate vrátane počítačov, mobilných telefónov či tabletov. Moderná ochrana by mala tiež zahŕňať  nástroje na detekciu pokročilých hrozieb, šifrovanie údajov či správcu hesiel. 

Dobrou správou je, že nemusíte kupovať jednotlivé bezpečnostné produkty samostatne a komplikovať si tak nastavenie digitálnej ochrany. Stačí si zaobstarať jedno cenovo dostupné riešenie, ktoré pokryje všetky vaše potreby. S týmto zámerom predstavila slovenská spoločnosť ESET riešenie ESET Small Business Security, ktoré je špeciálne prispôsobené potrebám podnikateľov a malých firiem. 

Riešenie ESET Small Business Security nabité praktickými funkciami predstavuje komplexné zabezpečenie s minimálnou záťažou na systém. Spravuje sa jednoducho cez platformu ESET HOME a ochráni päť až desať zariadení s rôznymi operačnými systémami.

Okrem jadra s legendárnym antivírusom poskytuje ochranu pri platbách a prehliadaní aj zabezpečenie súborových serverov. Výhodou je aj neobmedzená služba VPN či nástroje ako Password Manager a Anti-Theft.  

Podnikajte v bezpečí

Na celom svete sa každoročne stávajú obeťami počítačovej kriminality milióny malých firiem a podnikateľov. Aj napriek mnohým prípadom sa príliš veľa organizácií stále spolieha na to, že sa im kybernetický útok jednoducho vyhne. Bohužiaľ sa začnú touto témou zaoberať, až keď je neskoro a nefungujú im počítače, prišli o financie alebo dobrú reputáciu.

Existuje ale spôsob, ako tieto kybernetické riziká zmierniť bez toho, aby ste museli vynaložiť príliš veľa času a peňazí. Komplexné a zároveň jednoduché riešenie ESET Small Business Security sa postará o vašu ochranu, zatiaľ čo vy sa môžete plne sústrediť na vaše podnikanie. 

Publikované: 25. júna 2024

Igor Kmiť

PR Specialist Slovakia

ESET, spol. s r.o.

Tento článok je súčasťou magazínu č.

Publikované: 25. júna 2024

reklama
reklama