Kyber útok v zdravotníctve

Ďalší masívny kyber útok v zdravotníctve. Aké sú riešenia?

To, že zdravotníctvo je veľkým lákadlom pre hekerov potvrdzuje najnovší incident v Taliansku. Neznámy útočníci atakovali rezervačný systém očkovania proti COVID-19 talianskeho regiónu Lazio, kde sa nachádza aj metropola Rím.

Počítačové systémy zostali deaktivované, čo viedlo k značnému spomaleniu vakcinačného programu.

Služby, spojené s rezerváciou termínu na očkovanie, boli sprístupnené až po 72 hodinách. Alessio D’Amato z regionálneho úradu zdravotníctva vyjadril podozrenie, že útok môže súvisieť so 70 percentnou zaočkovanosťou populácie, ktorú región Lazio dosiahol.

Vyšetrovanie prípadu prevzala talianska protiteroristická prokuratúra.

Útok prišiel zo zahraničia a podľa vyšetrovateľov hekeri napadli počítač zamestnanca regiónu, ktorý pracoval na home office.

Práve nedostatočné zabezpečenie IT systémov a slabá znalosť problematiky pri prechode na prácu z domu sa stali jedným z najväčších dôvodov posledných kybernetických útokov.

„Máloktoré firmy dokážu zamestnancom zabezpečiť rovnakú kvalitu a bezpečnosť u nich doma ako v kancelárii,“ potvrdzuje Rudolf Latiak, výkonný riaditeľ firmy GAMO, ktorá sa zaoberá kyberbezpečnostnými riešeniami. „Plus stále platí, že najväčším rizikom je ľudský faktor. Užívateľ si neuvedomuje, že svojim laxným prístupom môže hekerom poskytnúť dôležité dáta,“ dodáva.

Počet kybernetických útokov z roka na rok rastie. Výrazne ich však pribudlo práve počas pandémie.

„S určitosťou sa dá predpokladať, že podobných útokov bude ešte pribúdať. A to nielen v zdravotníctve. Súkromné firmy, ale aj štátne inštitúcie, by si mali dať záležať na bezpečnosti a mali by podniknúť kroky, ktoré vedú k lepšej prevencii. Práve pripravenosť zareagovať na ohrozenie je rozhodujúci faktor pri incidente,“ uzatvára Rudolf Latiak.

Publikované: 6. augusta 2021

Zuzana Omelková

Kybernetická bezpečnosť

Publikované: 6. augusta 2021

reklama
reklama