Oslovili sme zástupcov troch firiem, ktoré sa kybernetickej bezpečnosti venujú zodpovedne, a spýtali sme sa ich na názor.
Spoločnosť GAMO aktuálne vyvíja virtuálne kybernetické trhovisko CYBER PLACE, ktoré má ambíciu prepojiť služby, vzdelávanie a zvyšovanie povedomia v oblasti kybernetickej bezpečnosti. S cieľom čo najlepšie prispôsobiť danú platformu potrebám budúcich používateľov sme sa rozhodli zistiť, aké funkcie a možnosti by na novej kyberplatforme nemali chýbať z pohľadu samotných používateľov.
Povedať, že SIEM je ‘mŕtvy‘ je tvrdením, ktoré v komunite kybernetickej bezpečnosti vyvoláva intenzívne diskusie. Je pravdou, že v posledných rokoch sa objavujú nové prístupy a nástroje, ktoré sa často porovnávajú so SIEM a niekedy sú považované za jeho náhradu. SIEM však stále zohráva nezastupiteľnú úlohu v mnohých organizáciách, kde je nevyhnutná robustná detekcia a analýza bezpečnostných incidentov.
Firmy čelia aktuálne mnohým kybernetickým hrozbám, ktoré ich môžu zasiahnuť cez široké spektrum vektorov. Správcovia zodpovední za IT bezpečnosť majú neľahkú úlohu reagovať na detekcie pochádzajúce z rôznych bodov – od počítačov cez mobilné zariadenia až po cloud. Čeliť tejto výzve však nemusia sami. Na pomoc môžu povolať AI.
Medzi zákonné povinnosti druhých strán, teda nadväzujúcich poskytovateľov AI, patria napríklad zabezpečenie transparentnosti, ochrana údajov, a bezpečné použitie AI systémov. Platí, že aj keď nie sú vývojármi daného užívateľského typu AI, zodpovedajú za to, aby používané technológie spĺňali všetky zákonné požiadavky a neohrozovali používateľov.
V súčasnosti, keď sa digitálna transformácia stáva hlavným pilierom podnikateľských stratégií, rastie dôležitosť ESG prístupov. Zvláštnu pozornosť si zasluhuje práve pilier "G" – riadenie, ktorý zahrnuje interné procesy, kontrolné mechanizmy a riadenie rizík.
Rastúce náklady na licencie tradičných Business intelligence nástrojov nútia firmy hľadať nové možnosti ako efektívne spravovať a vizualizovať svoje dáta. Apache Superset sa stáva atraktívnou voľbou vďaka nulovým nákladom, širokej škálovateľnosti a otvorenosti pre úpravy.
Na októbrovom európskom finále súťaže pre mladé ‚hekerské‘ talenty The European Cybersecurity Challenge v Turíne sa zúčastnil po tretíkrát aj slovenský reprezentačný tím.
V dnešnom digitálne prepojenom svete sme všetci súčasťou väčšieho celku. Rovnako ako sa každý článok dodávateľského reťazca podieľa na tvorbe hodnoty, podieľa sa aj na riziku. Túto skutočnosť som si uvedomila nespočetnekrát pri diskusiách s našimi klientmi z rôznych odvetví. Spoločným menovateľom týchto rozhovorov je vždy rovnaký problém – bezpečnostné hrozby, ktoré môžu ohroziť nielen jednotlivca, ale celý digitálny ekosystém.
V tejto oblasti existuje množstvo špecifických odborných termínov, vybrané z nich postupne vysvetľujeme. V súvislosti s transpozíciou smernice NIS 2 do ZoKB 69/2018 tentokrát vyberáme slovíčka: bezpečnostný incident, bezpečnostné opatrenie, stratégia kybernetickej bezpečnosti.